Rize Üniversite Paylaşım Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rize Üniversitesi Genel Bilgiler...!

Rize Üniversitesi Genel Bilgiler...! Empty Rize Üniversitesi Genel Bilgiler...!

Mesaj  Admin Çarş. Eyl. 03, 2008 1:17 am

GENEL BİLGİLER :

Rize Üniversitesi'nde bir eğitim - öğretim yılı, güz yarıyılı ve bahar yarıyılı olmak üzere 2 yarıyıldan oluşur. Her bir yarıyıl 15 hafta ders, 1 hafta ara sınav haftası ve 2 hafta da yarıyılı sonu sınav haftası olmak üzere 18 haftadan oluşur.
Rize Üniversitesi bünyesinde bulunan Enstitü, Fakülte ve Meslek Yüksekokulları ;

• FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

• SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

• SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

• FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

• SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ

• İLAHİYAT FAKÜLTESİ

• EĞİTİM FAKÜLTESİ

• TIP FAKÜLTESİ

• RİZE SAĞLIK YÜKSEKOKULU

• RİZE MESLEK YÜKSEKOKULU

• FINDIKLI MESLEK YÜKSEKOKULU

• ARDEŞEN MESLEK YÜKSEKOKULU

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Rize Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Lisansüstü eğitimini düzenlemek, yürütmek ve denetlemek üzere 17.03.2006 tarihinde kurulmuştur. Enstitü' de yürütme görevini yapan Enstitü Yönetim Kurulu; Enstitü Müdürü, Enstitü Müdür Yardımcıları ve Enstitü Kurulunca seçilmiş olan üç öğretim üyesi olmak üzere altı üyeden oluşmaktadır. Enstitü Müdürü' nün başkanlığını yaptığı Enstitü Kurulu ise Enstitü Müdür Yardımcıları ile Ana Bilim Dalları Başkanları' ndan oluşmakta ve üst akademik organ olarak Yükseköğretim Kanunu ile fakülte kurullarına verilmiş olan görevleri enstitü bakımından yerine getirmektedir. Kuruluşu yeni olan Enstitümüz bünyesinde Su Ürünleri, Fizik, Kimya ve Biyoloji Ana Bilim Dalları mevcuttur.
Enstitümüzde lisansüstü eğitim yapmak isteyen öğrencilerin yeterli düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Yeterli düzeyde İngilizce bilmeyen öğrenciler, seviyelerine bağlı olarak, bir veya iki yarıyıl süreyle enstitümüzce İngilizce hazırlık kursuna tabi tutulmaktadır.

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

Rize Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Lisansüstü Eğitimini düzenlemek, yürütmek ve denetlemek üzere 17 Mart 2006 tarihinde ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yeni üniversite kurulmasına ilişkin 5467 No' lu Kanunun ek madde 61 d fıkrasıyla kurulmuştur.
Rize Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü' nde yürütme görevini yapan Enstitü Yönetim Kurulu; Enstitü Müdürü, Müdür Yardımcıları ve Enstitü Kurulunca seçilmiş olan üç öğretim üyesi olmak üzere altı üyeden oluşmaktadır. Enstitü Müdürü' nün başkanlığını yaptığı Enstitü Kurulu ise Enstitü Müdür Yardımcıları ile Ana Bilim Dalları Başkanları' ndan oluşmakta ve üst akademik organ olarak Yükseköğretim Kanunu ile fakülte kurullarına verilmiş olan görevleri enstitü bakımından yerine getirmektedir.
Daha önce KTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü' ne bağlı olarak yürütülmekte olan Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı, Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı, İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı Programları, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' nın 19.07.2007 tarih ve 2646 sayılı yazısıyla Rize Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü' ne devredilmiştir. Rize Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2007–2008 Eğitim-Öğretim yılı güz yarıyılından itibaren; 1-Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı 2-Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı 3-İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı programlarında Lisansüstü eğitimine, devraldığı öğrencileri ve yeni kayıt yaptıracak öğrencileri ile birlikte devam edecektir. Türk Dili ve Edebiyatı, Eğitim Bilimleri (Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı) ve İlköğretim (Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı) Ana Bilim Dallarında Yüksek Lisans Programı açılması ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Rize Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü 01.03.2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup 17.03.2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete ‘de yayınlanmıştır.
Enstitünün amacı Tıp ve Sağlık Bilimleri ile ilgili alanlarda Lisansüstü Eğitim-Öğretim ( Yüksek Lisans ve Doktora ) vermektedir.

Rize Üniversitesi Genel Bilgiler...! Ff

Rize Fen-Edebiyat Fakültesi 3 Eylül 1997 tarih ve 23099 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 01.09.1997 tarih ve 9892 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. Rize Fen-Edebiyat Fakültesi 6 bölümden oluşmaktadır. Bunlar Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı ile Batı Dili ve Edebiyatı bölümleridir.
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Turan OKUMUŞOĞLU, Rize Fen-Edebiyat Fakültesine 1997 tarihinde kurucu Dekan olarak atanmış olup, 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümlerinde 40’ar öğrenci kontenjanı ile ilk eğitimine başlanmıştır.
Fakültenin ilk hizmet binası olan Engindere mevkiinde Çıraklık Eğitim Merkezi olarak yapılan binada 15.07.2002 tarihine kadar eğitimini sürdürmüş olup, bu tarihten itibaren Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan Milli Piyango Eğitim Kampusündeki Fakülte binasında eğitim-öğretimine halen 3 bölümde devam etmektedir.

SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ

3837 Sayılı Kanunla kurulan Rize Su Ürünleri Fakültesi, 1993 yılında hizmete açılmıştır. 4 Ekim 1999 tarihine kadar Rize Merkez Çarşı Mahallesi Hacı Eşref Caddesinde küçük bir binada hizmete devam etmiştir.

İkinci Yerleşim Binası

• 1999-2002 yılları arasında İyidere-Sarayköy’de deniz kenarında beş katlı binada eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmüştür.

• Bu bina şu anda fakültemizin uygulama ve araştırma binası olarak kullanılmaktadır.

[b]MERKEZ FAKÜLTE BİNASI [/b]

• 2002-2003 eğitim-öğretim yılından itibaren halen bulunduğu Rize Merkez Fener Mahallesinde Tekel Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan 5000 m2 kapalı alan üzerine kurulan binaya taşınmıştır.

• İlk mezunu 1997-1998 yılında vermiş olup 2003 yılında Su Ürünleri Anabilim Dalı olarak lisansüstü (yüksek lisans) eğitime başlamıştır İlk mezunu 1997-1998 yılında vermiş olup 2003 yılında Su Ürünleri Anabilim Dalı olarak lisansüstü (yüksek lisans) eğitime başlamıştır.

FAKÜLTENİN BÖLÜMLERİ

• Fakültemiz 3 bölümden oluşmaktadır

• Su Ürünleri Temel Bilimler

• Su Ürünleri Yetiştiriciliği

• Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi

İLAHİYAT FAKÜLTESİ

Rize Üniversitesi Genel Bilgiler...! Aynh62ubgy1gaoibe

03.07.1992 gün ve 3837 Sayılı Kanunla Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı olarak kurulan Rize İlahiyat Fakültesi, 1993-1994 yılında eğitim-öğretime başlamıştır.
Rize İlahiyat Fakültesi 17 Mart 2006 gün ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5467 Sayılı Kanun ile Karadeniz Teknik Üniversitesinden ayrılarak yeni kurulan Rize Üniversitesine bağlanmıştır.
Rize İlahiyat Fakültesi 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar Temel İslam Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri ve İslam Tarihi ve Sanatları bölümleridir. 1996-1997 eğitim-öğretim yılından itibaren Temel İslam Bilimleri Bölümünde, 2002-2003 eğitim-öğretim yılından itibaren de Felsefe ve Din Bilimleri ve İslam Tarihi ve Sanatları bölümünde Yüksek Lisans programı açılmıştır.
Fakültede, ilahiyat alanındaki zorunlu ve seçmeli derslerin yanında, seçmeli olarak Rusça Dersi de okutulmaktadır. YÖK Başkanlığının 18.04.1994 gün ve 9614 sayılı yazıları ile okutulması uygun görülen Rusça Dersi, özellikle dış ülkelerde görev almak isteyen mezunlarımıza iş bulmada avantaj sağlamaktadır.

EĞİTİM FAKÜLTESİ

Rize Eğitim Fakültesi 3 Eylül 1997 tarih ve 23099 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 01.09.1997 tarih ve 9892 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. Rize Eğitim Fakültesi 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar İlköğretim Bölümü, Eğitim Bilimleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümleridir.
1997 yılında fakültemizin kuruluş kararnamesi çıkınca daha önce Amerika’da ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde görev yapmış olan Prof. Dr. Abdullah DEMİRTAŞ fakültemize kurucu dekan olarak atanmış olup,1998-1999 Eğitim-Öğretim yılında sınıf öğretmenliği bölümünde 124 öğrenci kontenjanı ile eğitim-öğretime başlanmıştır.
Eğitim Bilimleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümleri henüz eğitim-öğretime açılmamıştır.
Fakülte binasında halen sınıf öğretmenliği bölümünde eğitim-öğretim devam etmektedir.

TIP FAKÜLTESİ

60.000 m2 kapalı alanı, 70 poliklinik odası ve 400 hasta yatağı, 9 ameliyathanesi, yoğun bakım üniteleri, Hemodiyaliz merkezi, Anjiografi ve görüntüleme merkezleri ile yeterli ve modern bir eğitim hastanesi alt yapısına sahip olan hastanemizde sağlık hizmetleri çağın öngördüğü standartlara uygun olarak verilmektedir. Yılda 500.000 poliklinik hizmeti yanı sıra 15.000 hastaya da yataklı tedavi hizmeti verilmektedir. Yılda 10.000 ameliyatın yapıldığı hastanemizde 70 i hekim olmak üzere 950 personel görev yapmaktadır. Son 1 yıldır merkezimizde açık kalp ameliyatlarının başarılı bir şekilde yapılmakta olması, hızla gelişmekte ve büyümekte olduğumuzun bir göstergesidir.
Rize Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi 01.03.2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup 17.03.2006 tarih 26111 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Yükseköğretim Genel Kurulunun 18.10.2007 tarih ve 2007/20 sayılı kararıyla Prof. Dr. Arif YILMAZ fakültemize dekan olarak atanmıştır. Bu süre içerisinde ayrıca 2 öğretim üyesinin alımı son safhaya gelmiştir. Öğretim üyesi kadrosunun güçlendirme çalışmaları hızla devam etmekte olup ilk etapta 25 öğretim üyesi alımı planlanmaktadır. 2008–2009 öğretim yılında öğrenci alımı için çalışmalar sürdürülmektedir.
Rize Üniversitesi Servet Yardımcı Tıp Fakültesi dekanlık ve temel tıp bilimleri binası, hayırsever işadamı Sayın Şevket Yardımcı tarafından yapılmakta olup 2008 sonbaharında hizmete girmesi planlanmaktadır. Bina içerisinde 3 adet anfi, laboratuarlar, derslikler, kantin, kütüphane, bilgisayar salonu, öğretim üyesi odaları, öğrenci işleri birimi ve yönetim birimi bulunmaktadır.
Amacımız ülkemizin sağlık problemlerini bilen, bunlara karşı yeterli bilgi ve beceri ile donanmış, araştırma yönü olan, kendisini sürekli yenileyen, gelişime açık, mesleki bilgi yanı sıra sosyal yönü de gelişmiş, tıbbı etik ve insan haklarına saygılı, tanı ve tedavide ülke ekonomisini göz önünde bulunduran, sağlık politikasını takip edebilecek özelliğe sahip, kalite standartlarına dikkat eden ve uluslararası ilişkilere hazırlıklı hekimler yetiştirmektir.

RİZE SAĞLIK YÜKSEKOKULU

Rize Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu 01.03.2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup 17.03.2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete ‘de yayınlanmıştır.

Sağlık Yüksekokulunda Ebelik ve Hemşirelik Bölümleri bulunup Lisans (4 yıllık) düzeyinde eğitim verilmektedir.

RİZE MESLEK YÜKSEKOKULU

Rize Meslek Yüksekokulu 01 Mart 1976 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak kurulmuş ve aynı yıl eğitime başlamıştır. Okulun o zamanki bölümleri Muhasebe programı ile Sevk ve İdare programlarından oluşan Sosyal Bilimler Bölümü ve Gıda Teknolojisi, Toplum Sağlığı, Meyvecilik, Sebzecilik ve Bağcılık Programlarından oluşan Hayati Bilimler Bölümü olarak eğitim faaliyetine başlamıştır.
Okulumuzun 1986 yılında arsası alınmış, 1987 yılında binaların yapımına başlanmış, ilk binasına 1991 yılında kavuşmuş, 1992 yılında binaları tamamlanmıştır.
Meslek Yüksek Okulumuz 20 Temmuz 1982 tarihinden itibaren Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlanmıştır. Yüksekokulumuz Üniversiteye bağlandıktan sonra yüksekokulumuzun öğretim programları şöyle organize edilmiştir.
Teknik Programlar Bölümü

• İnşaat Programı

• Makine Resmi ve Konstrüksiyon Programı

İktisadi ve İdari Programlar Bölümü

• İşletmecilik Programı

• Muhasebe Programı

Çay Eksperliği Programı da Teknik Programlara bağlı olarak 1983 yılından beri eğitim ve öğretime devam etmektedir. 1986-1987 öğretim yılından itibaren İşletme ve Muhasebe Programlarını birbirinden ayırmış, 2001-2002 öğretim yılından itibaren Muhasebe Programı Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı olarak değiştirilmiş ve öğretimine devam etmektedir.

• 1992-1993 Öğretim yılından itibaren Makine İmalat Programı eğitime başlamıştır.

• İklimlendirme ve Soğutma programı 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılından itibaren öğretime başlamıştır
.
  • 1993-1994 Eğitim yılında da Elektrik ( Fabrika Bakım Teknikerliği ) programı eğitime başlamıştır.

• Ayrıca Yüksekokulumuzda tüm programlarda 1992-1993 Eğitim-Öğretim yılından itibaren II. Öğretim uygulamasına geçilmiş ve öğretimine devam etmektedir.

FINDIKLI MESLEK YÜKSEKOKULU

Yüksekokulumuz 1997 yılında kurulmuş olup,1998-1999 Eğitim-Öğretim yılında İktisadi ve İdari Programlar Bölümü Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programına kayıt yaptıran 47 öğrenci ile 5 Ekim 1998 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ait binada eğitime başlamıştır. Halen aynı binada eğitim-öğretime devam edilmektedir.
2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı, Muhasebe Programı olarak değiştirilmiştir. Yüksekokulumuz bünyesinde muhasebe programı dışında Turizm ve Otelcilik ve İşletme Programları da mevcut olup,bu programlar henüz eğitim-öğretime açılmamıştır.
Yüksekokulumuz ilk mezunlarını 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılında vermiş olup bugüne kadar toplam 486 öğrencimiz mezun olmuştur.
Yüksekokulumuzda kadrolu 2 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

ARDEŞEN MESLEK YÜKSEKOKULU

Rize Üniversitesi Genel Bilgiler...! Ayngtdni6dsv3aym2

ORÜS (Orman Ürünleri Sanayii A.Ş. Genel Müdürlüğü) bünyesinde iken 24.09.1998’de KTÜ'ye devredilen Ardeşen Parke ve Kereste Fabrikası İşletmesinin 66 dönüm arazisi üzerine kuruludur.
01.03.2006 tarih ve 5467 no'lu kanun ile kurulmuş bulunan Rize Üniversitesi'ne bağlanmıştır. 27 Temmuz 2007 tarihinde Müdür Vekili olarak Yrd. Doç. Dr. Ahmet İshak Demir atanmıştır.
Yüksekokulumuzun öğretim programı şu şekildedir :
Teknik Programlar Bölümü

• Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama (Açık Program)

İktisadi ve İdari Programlar Bölümü

• Turizm ve Otel İşletmeciliği (Açık program
)
  • Muhasebe (Açık program)

Açık bulunan, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Turizm ve Otel İşletmeciliği ve Muhasebe programlarına 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci alınması planlanmaktadır.
Admin
Admin
Admin

Erkek

Kişi sayfası
Secim Alanı:
Bar Alanı:
Rize Üniversitesi Genel Bilgiler...! Left_bar_bleue141841/141841Rize Üniversitesi Genel Bilgiler...! Empty_bar_bleue  (141841/141841)

https://rteuniversitesi.yetkin-forum.com

- Similar topics